Jak remontować mieszkania znajdujące się w starych budynkach?
Kiedy mieszkanie znacznie odbiega od współczesnych standardów, warto rozważyć jego kompleksowy lub częściowy remont. Ale renowacja mieszkania w starym budynku stanowi wyzwanie znacznie większe niż w przypadku lokum znajdującego się w nowszym bloku. Podpowiadamy, jak dostosować mieszkanie w starym budynku do współczesnych potrzeb.
Jak ocieplić mieszkanie w starym bloku?
Niestety zdarza się, że stare budynki, zwłaszcza kamienice, nie są odpowiednio docieplone, a zarządcy nie chcą wykonać prac termomodernizacyjnych od zewnątrz. To sprawia, że bardzo często jednym z najważniejszych zadań podczas remontu mieszkania w starym budynku jest docieplenie go od wewnątrz.
Ocieplanie ścian od wewnątrz można wykonać za pomocą mostków cieplnych i specjalnych materiałów izolacyjnych, takich jak wełna mineralna czy płyty izolacyjne. Płyty te wchłaniają wilgoć, co jest szczególnie istotne w kontekście tego, że ocieplanie ścian od wewnątrz przyczynia się do przesunięcia strefy przemarzania ściany, a co za tym idzie także strefy skraplania się pary wodnej do wewnątrz i w konsekwencji zawilgocenia przegrody.
Szczelne okna i drzwi
W mieszkaniach w starych budynkach często to właśnie nieszczelne okna i drzwi wewnętrzne są przyczyną utraty ciepła oraz poczucia chłodu. Dlatego w ramach prac remontowych warto rozważyć ich wymianę lub przynajmniej uszczelnienie. Na nic bowiem się zda kompleksowa termoizolacja, jeśli pomieszczenia będą ochładzane przez „termiczne dziury”.
Wymiana instalacji
Utrata ciepła to nie jedyny problem mieszkań w starych budynkach. Potencjalnie niebezpieczne dla lokatorów mogą być zużyte i przestarzałe instalacje elektryczne, hydrauliczne oraz gazowe. Z tej przyczyny, przed rozpoczęciem właściwych prac wykończeniowych, wskazane jest wykonanie zmian w instalacjach odpowiedzialnych za dostarczanie prądu, wody czy gazu, z uwzględnieniem wymiany gniazdek elektrycznych.