Podłoga drewniana czy panele podłogowe? Jakie rozwiązanie wybrać?
Wybór materiałów podłogowych jest ogromny. Do dyspozycji mamy nie tylko tradycyjne rozwiązania np. drewno i kamień, ale także nowoczesne panele podłogowe. Szukając odpowiedniego materiału na podłogę, który pozwoli cieszyć się komfortem i wygodą, a także stanie się elementem dekoracyjnym, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka ważnych kryteriów. Bardzo istotna jest m.in. funkcjonalność podłogi. Czym wyłożyć podłogę w mieszkaniu? Podpowiadamy.
Wady i zalety podłóg drewnianych
Podłogi drewniane od dawna cieszą się ogromną popularnością. Inwestycja w podłogę drewnianą wiąże się z wieloma korzyściami, dlatego warto poznać zalety desek podłogowych oraz tradycyjnego parkietu, który nadal jest popularnym rodzajem podłóg drewnianych.
Drewno to materiał naturalny, który w szczególny sposób wpływa na panujący w mieszkaniu mikroklimat. Podłoga drewniana i inne elementy z drewna regulują wilgotność powietrza, a także sprawiają, że wnętrza stają się ciepłe i przytulne. Drewno to materiał przyjazny zdrowiu, który przy odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji przetrwa nie kilka lub kilkanaście, ale nawet kilkadziesiąt lat. Wykonanie podłogi drewnianej najlepiej powierzyć profesjonalistom zajmującym się wykończeniem wnętrz, którzy zadbają o właściwe ułożenie desek podłogowych, a także pomogą dobrać rodzaj drewna względem indywidualnych potrzeb oraz stylu aranżacji mieszkania.
Podłogi z drewna pięknie się starzeją, dodając wnętrzom charakteru i unikalnego wyglądu. Nie ma dwóch identycznych desek, co sprawia, że podłoga z drewna staje się wyjątkową pod względem wyglądu dekoracją mieszkania. Co więcej, podłogę z drewna możemy odnowić, usuwając rysy oraz inne uszkodzenia, a także pozbywając się zniszczonej powłoki ochronnej w postaci np. lakieru. Wykonanie podłogi drewnianej ma wiele zalet. Jedną z najważniejszych jest naturalne pochodzenie materiału oraz jego długowieczność – właściwie pielęgnowana podłoga z drewna to inwestycja na długie lata. Co więcej, drewno ociepla pomieszczenia, nadając im przytulny i elegancki wygląd.
Niestety, drewniane podłogi nie są wolne od wad. Jedną z najważniejszych jest ich cena, która systematycznie rośnie, co sprawia, że na drewnianą podłogę nie każdy może sobie pozwolić. Drewniane podłogi nie są odporne na działanie wilgoci, dlatego wymagają odpowiedniego zabezpieczenia i systematycznej konserwacji.
Wady i zalety paneli podłogowych
Panele podłogowe mogą swoim wyglądem przypominać podłogę drewnianą, jednak powstają z materiałów syntetycznych. W zależności od rodzaju cechują się różną odpornością na uszkodzenia mechaniczne, ścieranie oraz działanie wilgoci. O funkcjonalności i trwałości paneli podłogowych decyduje klasa ścieralności materiału. Nieco inne panele stosuje się w pomieszczeniach suchych np. w salonie, a nieco inne powinny być układane na posadzce w łazience i kuchni. Wybór paneli podłogowych warto skonsultować z ekspertem, który pomoże uniknąć często popełnianych błędów oraz konieczności szybkiej wymiany podłogi.
Panele podłogowe to ekonomiczne rozwiązanie, które cechuje się szybkim i bezproblemowym montażem. Niestety, panele podłogowe także nie są wolne od wad – podłoga z paneli nie nadaje się do renowacji i charakteryzuje się mniejszą trwałością niż podłoga drewniana. Co więcej, podłoga z paneli nie jest tak przyjemna w dotyku, jak podłoga z drewna.
Podsumowując, deska drewniana to luksusowe, trwałe i pozytywnie wpływające na mikroklimat mieszkania rozwiązanie. Niestety, ceny podłóg drewnianych systematycznie rosną, co sprawia, że coraz mniej osób może sobie na nie pozwolić. Panele podłogowe to opcja ekonomiczna. Dostępne są w wielu rodzajach i wzorach, dzięki czemu możemy tanim kosztem zyskać piękną podłogę.