Czy standard wykończenia wpływa na wartość nieruchomości?
Standard wykończenia lokalu mieszkaniowego to jedno z bardzo ważnych kryteriów, które wpływają na jego cenę rynkową. Dotyczy to zarówno nieruchomości z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. W jaki sposób standard wykończenia wpływa na wartość nieruchomości? Na co zwrócić uwagę podczas prac wykończeniowych, jeżeli chcemy podnieść wartość domu lub mieszkania? Podpowiadamy.
Czym jest standard wykończenia?
Brak jest definicji standardu wykończenia. Składają się na niego różne prace wykończeniowe, które mają na celu zapewnienie prawidłowych warunków do życia, a także nadanie wnętrzom określonego wyglądu. W ogłoszeniach dotyczących sprzedaży i zakupu nieruchomości spotkamy się z określeniami „stan deweloperski” i „stan pod klucz”. Czego możemy się spodziewać po domu lub mieszkaniu o standardzie deweloperskim oraz standardzie pod klucz?
W przypadku standardu deweloperskiego mamy do czynienia z domem lub mieszkaniem, które wymaga wykonania niezbędnych prac wykończeniowych i instalatorskich. Deweloperski standard wykończenia określają postanowienia podpisanej umowy. Stan pod klucz pozwala od razu zamieszkać w domu lub mieszkaniu i także jest dość szeroko rozumianym pojęciem.
Coraz częściej określenie „standard pod klucz” stosowane jest także w przypadku prac remontowo-wykończeniowych. Remonty mieszkań pod klucz cieszą się rosnącą popularnością, pozwalając oszczędzić sporo czasu oraz pieniędzy, a także dopasować standard wykończenia pomieszczeń do indywidualnych potrzeb.
Standard wykończenia określany jest na podstawie nie tylko zakresu wykonanych prac, ale także rodzaju materiałów wykończeniowych. Nie mniejszy wpływ na standard wykończenia domu lub mieszkania ma jakość wykonanych prac oraz efekt końcowy, który decyduje o estetyce wnętrz i komforcie zamieszkania. O wysokim standardzie wykończenia wnętrz możemy mówić, gdy zostały wykorzystane wysokiej jakości materiały np. materiały naturalne, do których zaliczamy drewno i kamień.
Standard wykończenia a wartość nieruchomości
Niski standard wykończenia najczęściej oznacza mieszkanie lub dom do generalnego remontu. Średni standard wykończenia odnosi się do nieruchomości lokalowych, które nie wymagają generalnego remontu, ale delikatnego odświeżenia lub prac remontowych, które obejmują jedynie część pomieszczeń i są wykonywane w celu dostosowania domu lub mieszkania do aktualnie panującej mody oraz indywidualnych potrzeb nabywcy. W przypadku wysokiego standardu wykończenia mamy do czynienia z wysokiej klasy materiałami budowlanymi i wykończeniowymi, zastosowaniem nowoczesnych technologii, a także rozwiązań, które powodują, że nieruchomość może zostać zaliczona do grupy budynków ekologicznych i energooszczędnych.
Nieruchomości, których standard wykończenia jest wysoki, mają wyższą cenę rynkową. Jest to uzasadnione zastosowaniem droższych, bardziej odpornych na niszczenie i zapewniających wyjątkowy efekt dekoracyjny materiałów. Nie mniejszy wpływ na wartość nieruchomości ma stan techniczny, w którym się ona znajduje. Aby podnieść wartość nieruchomości, wysoki standard wykończenia powinien iść w parze z dobrym stanem technicznym, a także, o czym często zapominamy, odpowiednim wykończeniem całego budynku oraz zastosowaniem rozwiązań, które pozwalają np. na ograniczenie strat cennej energii cieplnej.
Coraz więcej osób decyduje się na remont nieruchomości lokalowych przed wystawieniem ich na sprzedaż. Podniesienie standardu wykończenia wnętrz bardzo się opłaca, pozwalając na zainteresowanie oferowaną nieruchomością większej liczby potencjalnych nabywców, a także dodatkowy zysk. Rozwiązanie to jest szczególnie korzystne w przypadku domów i mieszkań z rynku wtórnego, których wartość, dzięki remontowi pod klucz, może podnieść się nawet o kilkanaście lub kilkadziesiąt procent.